חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

עונת המעבר - איך היא משפיעה על מיגרנות ומה עושים

מי שסובל ממיגרנה יודע כיצד היא יכולה להשבית מהר מאוד את שגרת החיים: הכאב מתעצם, הגוף נחלש, הבחילות גואות וכל מה שרוצים זה להישאר בחשיכה ושההתקפה תעבור במהרה.
הבעיה היא שקשה מאוד ליהנות מאיכות חיים תקינה כשחווים התפרצויות תכופות של מיגרנות וגם לא יודעים מתי תגיע "המתקפה" הבאה ולכן, חשוב להיות מוכנים כך שברגע שהסימנים למיגרנה מופיעים – לטפל בהקדם כדי להפחית את עוצמת הכאב.

חשוב לדעת שיש תקופות בהן יש יותר סיכוי לסבול ממיגרנות. למעשה, על פי מחקרים, בעונות המעבר סתיו או אביב, המיגרנות מתגברות משמעותית. מחקר שנעשה ב- Beth Israel Deaconess במסגרתו נבדקו תנאים סביבתיים כמו מזג האוויר, זיהום אוויר על מיגרנות בקרב 7000 חולים, העלה למשל, שהמיגרנה הופיעה עד 24 שעות מחשיפת הנסיינים לטמפרטורה גבוהה במיוחד. זהו רק אחד מבין מחקרים רבים שהצביעו על הקשר בין שינויי מזג אוויר בעונות מעבר למיגרנות.


שינויים בלחץ הברומטרי, שמש או לחות "מדליקים" את המיגרנה
הסיבה המרכזית לכך שבעונת המעבר מחריפות המיגרנות היא שלהרגלי אור וכתוצאה מכך להרגלי השינה, השפעה ישירה על מיגרנות ובעונות המעבר יש שינויים דרמטיים מבחינת האור – בסתיו האור פוחת בהדרגתיות ובאביב הוא מתגבר וכתוצאה מכך גם משתנים הרגלי השינה. כמו כן, חשיפה ממושכת לשמש מחריפה מיגרנות, במיוחד שמש בוהקת.
מיגרנות עונתיות מתקשרות גם לשינויים כימיים כמו רמות הסרוטונין שיורד בסתיו ועולה באביב וחוסר האיזון הכימי הזה שאופייני לעונות מעבר, משפיע על עוצמת המיגרנות.


כמו כן, אלרגיות הנפוצות בעונת המעבר אף הן קשורות להופעת מיגרנות וכאבי ראש בכלל, במיוחד כתוצאה מקדחת השחת והופעת נזלת אלרגית במהלך עונת האביב והסתיו שעשויה גם לגרום לדלקת בסינוסים וכך להוביל גם להופעת מיגרנות.
חוקרים גם מצאו ששינויים בלחץ הברומטרי עשויים לגרום למיגרנות לרבות שינויים בלחות – למשל, מעבר לעונה יבשה לאחר תקופה גשומה ושינויים בטמפרטורה (חום לעומת קור). כמובן שכל אלה מצטרפים למגוון רחב של גורמים בעלי השפעה על מיגרנות כמו שינויים הורמונליים, שינויים תזונתיים וכולי.

 

אז מה עושים וכיצד מתמודדים עם השפעת תנאי מזג האוויר על המיגרנות בעת עונת מעבר?
ראשית, חשוב לעקוב אחר הופעת התקפות מיגרנה ועוצמתן. כדאי לנהל יומן מעקב שמשולב בתחזית מזג האוויר ולבדוק מתי המיגרנה מתגברת. למשל, בימי אובך או בימי חמסין.


אם צפוי מזג אוויר קיצוני שנפוץ בעונת מעבר כמו שרב או אובך או להפך, סערה, כדאי להישאר בבית בסביבה בה אתם שולטים בכמות האור ותנאי החלל.
כדאי להימנע משינויים של הרגלי השינה בעונות מעבר. לנסות להקפיד על מספר זהה של שעות שינה ולא להקצין הרגלים מסוימים כמו לפתוח בדיאטה חריפה לקראת הקיץ או להפך, לחרוג מתזונה מאוזנת לפני החורף. יציבות ואיזון משחקים תפקיד חשוב במיגרנות.


מומלץ להקל על הסבל שנגרם ממיגרנה מיד עם הופעת הסימפטומים. 


 


 

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד